صفحه اصلی / اخبار / سخنراني پيش از خطبه هاي نماز جمعه مدير کل امور مالياتي استان اصفهان

سخنراني پيش از خطبه هاي نماز جمعه مدير کل امور مالياتي استان اصفهان

بسم ا.. الرحمن الرحيم

باسلام و درود به ارواح طيبه شهدا و امام شهدا و آرزوي سلامتي و طول عمر با عزت و با برکت براي مقام عظماي ولايت.

همچنين عرض سلام و ادب و احترام خدمت شما نمازگزاران عزيز که امروز براي اداي فريضه نماز جمعه در مصلاي با صفاي اصفهان حضور پيدا کرديد و بنده خدمتگزار قرار است بمناسبت هفته ماليات در خصوص ضرورت پرداخت ماليات و برنامه هاي دولت گزارشي از اقدامات اداره کل امور امور مالياتي استان را در سالجاري تقديم نمايم.

و اما بايد عرض کنم که ماليات همواره از مهمترين، سالم ترين و پاک ترين منابع درآمدي دولت ها بوده و از همين رو کشورهاي توسعه يافته بخش قابل توجهي از درآمدهاي خود را از محل ماليات تامين مي نمايند. بي ترديد افزايش درآمدهاي مالياتي از اولويت هاي دولت تدبير و اميد به شمار مي رود. زيرا اين امر هم ميتواند مقاومت کشور را در عرصه هاي بين المللي بالا ببرد و هم مشکلات معيشتي مردم را در داخل برطرف نمايد. لذا مطابق سياستهاي اقتصاد مقاومتي و ساير اسناد بالا دستي کشور بايد از تکيه بر فروش نفت کاسته و درآمدهاي مالياتي بر اساس قانون افزايش داده تا تأمين هزينه هاي جاري کشوراز محل مالياتها و نيل به استقلال اقتصادي کشور ميسر گردد.

اما عزم دولت براي تامين مالي از طريق ماليات به تنهايي نمي تواند اقتصاد کشور را شکوفا سازد. شرط و ضرورت ديگر آن است که شهروندان اين عزم و اجماع ملي را پذيرفته و همدل و همزبان با خدمتگزاران خود در سازمان امور مالياتي همکاري نمايند. بديهي است لازمه تحقق اين هدف رشد و آگاهي مردم عزيزمان از مزاياي پرداخت ماليات و اطلاع رساني در خصوص چگونگي مصرف مالياتهاي پرداختي و اعلام برنامه هاي در دست اجرا مي باشد. که در اين فرصتي که در اختيار بنده گذاشته شده سعي خواهيم نمود اقدامات انجام شده و در دست اقدام در سالجاري گزارشي تقديم نمايم. و گريزي به طرح جامع مالياتي و قانون جديد مالياتهاي مستقيم و ارزش افزوده به عنوان پروژه اقتصاد مقاومتي زده و آن را معرفي نمايم و ارقامي که قرار است در سالجاري از محل ماليات بر ارزش افزوده به حساب شهرداريها و دهياريها استان واريز شود نکاتي عرض کنم و توضيحاتي در خصوص چگونگي واريز يک درصد از ماليات بر ارزش افزوده به حساب وزارت بهداشت و درمان بمنظور اجراي طرح جامع سلامت نيز گزارشي به سمع شما عزيزان خواهم رساند.

امسال که مقام معظم رهبري سال اقتصاد مقاومتي اقدام و عمل نامگذاري نموده اند، سازمان امور مالياتي هم برنامه هاي خودش را با محورهاي عملياتي سياست هاي اقتصاد مقاومتي تنظيم کرده و بطوريکه رويکرد اداره کل امور مالياتي استان اصفهان در سال ۱۳۹۵ منطبق با سياست هاي اقتصاد مقاومتي تدوين شده تا اهداف نظام مالياتي کشو محقق شود و سعي و تلاش داريم که با رعايت عدالت مالياتي و مودي محوري و جلب رضايت حداکثري موديان مالياتي در خصوص تحقق درآمدهاي پيش بيني شده گام برداريم.

در اين راستا اولين اقدام ما در سالجاري توافق با اصناف بود که با تصميم اينکه ماليات سال ۱۳۹۴ اصناف را بدون افزايش نسبت به سال قبل قطعي نماييم. ميتوانم به جرات عرض کنم توافق با اصناف يکي از بهترين توافق هاي اصناف و سازمان امور مالياتي در سالهاي اخير بوده است چراکه با اجراي آن فضاي مناسب و آرامي را در ميان اصناف استان شاهد هستيم و اميد است با اين توافق خوب رضايت موديان تاحد قابل قبولي جلب گرديده باشد.

در جريان اين توافق در سالجاري و تصميم سازي با ۶۴۳ اتحاديه در سطح استان توافق حاصل شد و موديان محترم مالياتي بدون مراجعه به ادارات امور مالياتي اظهارنامه هاي مالياتي خود را به صورت الکترونيکي و از طريق دفاتر پستي، کافي نت و يا از محل کار و زندگي ارسال داشتند و هم چنين اکثر موديان ماليات هاي خود را نيز بصورت الکترونيکي پرداخت نموده اند. نکته قابل توجه اين است که حتي ما نسبت به سال گذشته حدود ۱۵ درصد اظهارنامه مالياتي بيشتري هم گرفته ايم.

يعني اينکه در سال گذشته، ۲۰۹۶۶۳ اظهارنامه اخذ نموده بوديم در صورتيکه در سالجاري ۲۲۱۱۱۸ اظهارنامه آن هم بصورت الکترونيکي دريافت شده است. و جالب تر اينکه در سالجاري و در پايان خردادماه ادارات ما نسبت به سنوات گذشته کمترين مراجعات حضوري داشته اند و اين بدين معني که به نوعي دولت الکترونيک نيز محقق شده است و پرونده به مرحله قطعيت رسيده اند. که جا دارد از اين محل مقدس از تمام موديان محترم مالياتي و روساي اتحاديه ها و اتاق اصناف تقدير و تشکر داشته باشم که ما را در به هدف رساندن دولت الکترونيک و شفاف سازي ياري رسانده اند.

دومين موضوع که در دست اقدام داريم تعامل با اشخاص حقوقي و شرکت ها و فعالان اقتصادي و توليدکنندگان است. اين گروه از موديان مالياتي ما تا آخر تيرماه سالجاري مهلت تسليم اظهارنامه مالياتي دارند. بر اساس تصميمي که در شوراي گفتگوي بخش خصوصي و دولت گرفته شده و هم چنين اجماع نظري که در اتاق بازرگاني و اتاق تعاون وجود دارد و اطلاع رساني شده است مقرر گرديده که اشخاص حقوقي با ابزار درآمد واقعي و پرهيز از کتمان درآمد اظهارنامه مالياتي را تسليم و دفاتر قانوني را صحيح بنويسند و از طرفي اداره کل امور مالياتي نيز مکلف شده است به شرط ابراز درآمد واقعي دفاتر و مدارک شرکت ها پذيرفته شود.

انشاء ا… اميدوارم در سالجاري با اين تفاهمي که با فعالان اقتصادي و شرکت ها داشته ايم بدون مشکل کار را جلو ببريم. البته بايد عرض کنم که درآمد ابرازي موديان مالياتي شرکت ها و اشخاص حقوقي در استان نسبت به سنوات گذشته بسيار به سمت ابراز درآمد واقعي نزديک شده است. پس انشاءا… در سالجاري با اين تفاهم اميدوارم رد دفاتر نداشته باشيم و اگر در رسيدگي به هزينه ها مشکلي پيدا شود مقرر گرديده از طريق اختيارات قانوني ماده ۲۳۸ رؤساي امور مالياتي ورود پيدا کرده و با فعالان اقتصادي به توافق برسند.

تنها مشکل ما با شرکت ها در خصوص ماليات سالهاي گذشته است که پرونده هاي زيادي در دادرسي هاي مالياتي بلاتکليف مانده اند که قرار است با فعال نمودن هيئت هاي حل اختلاف مالياتي و به اختلافات رسيدگي و سعي نمايند با بررسي بيشتر و با جلب نظر موديان مالياتي آراي قطعي صادر و از قرار رسيدگي تا حد امکان خودداري شود که با اين تصميم هم انشاء ا… اختلافات را برطرف و دولت هم به حق و حقوق خود خواهد رسيد.

با اين اقدام و همکاري و مشارکت با موديان مالياتي و با در نظر گرفتن وضعيت اقتصادي کشور و قيمت پايين فروش نفت اميدواريم به تحقق و پيش بيني درآمدهاي دولت برسيم و هزينه هاي کشور تامين شود. برنامه هاي ديگر در دست اقدام سازمان امور مالياتي کشور ما افتخار داريم که مجري بخشي از پروژه هاي اقتصاد مقاومتي هستيم.

پروژه هاي مصوب ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي براي اجرا در سال ۱۳۹۵ پروژه هايي است که با اجراي آن به سمت قطع وابستگي بودجه به نفت حرکت کرده و به سمت برقراري انضباط مالي در بخش عمومي خواهيم بود. و اين پروژه ها قرار است در بهمن ماه سالجاري انشاء ا.. به بهره برداري برسد بصورت ملي، ۱- يکي پياده سازي طرح جامع مالياتي است؛ عصر مدرنيته که تکنولوژي و استفاده از ابزار نوين اطلاعاتي جايگاه ويژه اي را در جامعه بشري به خود اختصاص داده ديگر روشهاي سنتي ماليات ستاني جوابگوي موديان مالياتي و ماموران مالياتي نيست.

بايد سيستم مالياتي هم با بهره گيري از سامانه هاي بروز و توانمند اطلاعاتي براي شناسايي موديان و ميزان درآمدهاي ايشان براي دريافت عادلانه ماليات و به تبع آن افزايش رضايتمندي مردم استفاده نمايد. در همين راستا طرح جامع مالياتي به عنوان بزرگترين پروژه نظام مالياتي طراحي گرديد تا بدين ترتيب بانک اطلاعات کامل مالياتي و عملياتي تشکيل گردد.

هدف از پياده سازي طرح جامع مالياتي بطور خلاصه ۱- افزايش درآمدهاي مالياتي برابر قانون يعني ديگر فرار مالياتي به حداقل ميرسد و درآمد واقعي شناسايي مي شود. ۲- کاهش هزينه هاي اجرايي عمليات مالياتي يعني ما در وصول ماليات به علت تشخيص ها ي با اطلاعات کم مجبور هستيم پرونده ها را در دادرسي هاي مالياتي متوقف کنيم و با صرف هزينه و وقت زياد پرونده ها بعد از چند سال به قطعيت برسد و وصول شود. ۳- افزايش رضايتمندي موديان ؛ با تکيه بر رضايتمندي موديان پروژه هاي طرح جامع مالياتي که در راستاي تکريم ارباب رجوع است توضيح مي دهم. پروژه هاي پياده سازي طرح جامع مالياتي در اداره کل امور مالياتي استان اصفهان ۱- PSD : پياده سازي فرايندهاي مالياتي استاندارد شده ۲- TSI : ايجاد واحدهاي استاندارد خدمات موديان ۳- HPI : تامين تجهيزات مورد نياز پياده سازي ۴- LWT : تکميل شبکه هاي محلي، سراسري و خطوط مخابراتي ۵- CMO: اجراي برنامه هاي مديريت تغيير ۶- TTE : اجراي برنامه هاي آموزشي پياده سازي طرح جامع مالياتي ۷- TIN : تکميل ثبت نام و تشکيل پرونده الکترونيکي موديان ۸- : DCTتبديل و انتقال داده ها ۹- NIT: پياده سازي سامانه نرم افزاري يکپارچه مالياتي (سالن مخصوص موديان براي نشستن، ايجاد فضا و سالن، تجهيزات کامپيوتري بروز شد و شبکه هاي فيبر نوري از خور و بيابانک تا کاشان و شهرهاي اقماري، تغيير در رفتارها و شرح وظايف، آموزش قانون و طرح جامع و آمادگي براي اجراي بيشتر پروژه ها… همه اينها در راستاي دولت الکترونيک و به سمت شفاف سازي و براي رضايت موديان مالياتي است.)

با پياده سازي طرح جامع مالياتي و عملياتي شدن قانون جديد مالياتهاي مستقيم تغييرات و تحولات مثبت و اثرگذار در حوزه هاي مختلف اقتصادي پديدار خواهد شد. از جمله اين تغييرات مثبت و کارگشا در قانون جديد مقوله خوداظهاري است که در قانون جديد تصريح شده که هم اشخاص حقيقي و حقوقي که مشمول هستند و يا معاف هستند ملزم به ارائه اظهارنامه مالياتي به سازمان امور مالياتي کشور بوده و در صورت عدم ارائه اظهارنامه خود سازمان امور مالياتي موظف است تا بر اساس فعاليت و اطلاعات اقتصادي کسب شده توسط موديان از طرح جامع مالياتي اقدام به تهيه اظهارنامه مالياتي برآوردي نمود. و بر اساس همان اظهارنامه نسبت به صدور برگ تشخيص مالياتي اقدام نمايد.

بدون شک اهتمام به اين مسئله مي تواند يکي از موثرترين و در عين حال ساده ترين روش هاي موجود جهت افزايش شفافيت اقتصادي باشد. چرا که با اجرايي شدن اين ماده از قانون مالياتهاي مستقيم تمامي فعالان اقتصادي و موديان مالياتي اعم از مشمولين ماليات و معاف شدگان ملزم به ارائه اظهارنامه مالياتي و ارائه اطلاعات عملکرد خود به نظام اقتصادي کشور خواهند بود. اين رويکرد نظام مالياتي کشور مي تواند گام محکم و بلندي در زمينه مبارزه با پنهان کاري در عرصه اقتصادي و اقتصاد زيرزميني در کشور باشد.

دومين پروژه اي که ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي براي اجرا در سال ۱۳۹۵ ابلاغ نموده اجراي کامل ماليات بر ارزش افزوده است. که خوشبختانه اداره کل امور مالياتي استان اصفهان حدود ۲سال است که تشکيلات و پرونده هاي ماليات بر ارزش افزوده در مالياتهاي مستقيم ادغام نموده که مبناي مناسبي جهت تسريع در پاسخگويي و ارائه خدمات مناسب تر به موديان بوده است. در نتيجه ادغام پرونده ها هنگامي که مودي مالياتي جهت دريافت هر نوع تسهيلات به اداره امور مالياتي مراجعه مي نمايد تنها با مراجعه به يک باجه خدمات، تسهيلات و خدمت مورد نظر به وي ارائه مي شود.

همچنين با حذف معاونت ارزش افزوده ديگر نيازي به رد و بدل شدن استعلام بين واحدهاي ارزش افزوده و عملکرد وجود ندارد. ادغام انجام شده باعث ايجاد وحدت رويه در امر رسيدگي به پرونده هاي مالياتي مي شود. و ديگر مغايرتي بين مأخذ فروش تشخيصي در پرونده هاي ماليات بر ارزش افزوده و عملکرد وجود ندارد. که ميتوان گفت اين حرکت براي پياده سازي ارزش افزوده در اصفهان کار نسبت به استانهاي ديگر کار راحت تر صورت خواهد گرفت و حرکتي است در راستاي اقتصاد مقاومتي و انشاءا… با اجراي کامل ماليات بر ارزش افزوده دولت و شهرداريها خواهند توانست از محل ۹ درصد ماليات بر ارزش افزوده خدمات بيشتري به مردم ارائه دهند.

از ۹ درصد ماليات بر ارزش افزوده پرداخت ۱ درصد مستقيما به حساب وزارت بهداشت از طريق خزانه داري اقدام مي شود و در حوزه سلامت و درمان هزينه شود که موفقيت طرح جامع نظام سلامت مرهون وصول ۱درصد ماليات بر ارزش افزوده بوده است که پيش بيني شده در اصفهان از محل ۱ درصد در سالجاري مبلغ ۳۷۱ ميليارد تومان به حساب وزارت بهداشت در صورت تحقق واريز شود. از ۹ درصد ۳ درصد مستقيماً به حساب شهرداريها و دهياريها در پايان هرماه واريز مي شود که ما در استان حدود ۱۰۷ شهرداري و ۸۷۵ دهياري وجود دارد که همه ماهه منتظرند که با واريز وجوه ماليات بر ارزش افزوده به حساب شهرداريها خدمات به مردم ارائه دهند.

از نکات مثبت ماليات بر ارزش افزوده وجوه از افراد مصرف کننده و صاحب درآمد در شهرها به دهياريها و روستاها پيش بيني شده در سالجاري فقط از محل عوارض عمومي استاني مبلغ ۱۰۰ ميليارد تومان به حساب شهرداريها واريز شود که اميدواريم با وصول در بخش خارج از حريم و عوارض آلايندگي و مبادي ورودي رقم بيشتري به حساب شهرداريها واريز شود. از موديان محترم ماليات بر ارزش افزوده که گواهي ثبت نام در ماليات ارزش افزوده دارند درخواست مي نمايم با توجه به اينکه بر اساس قانون به عنوان امين مردم و دولت انتخاب شده ايد، وجوهي که از مردم تحت عنوان ارزش افزوده مي گيريد و يا اينکه بايد بگيريد به حساب مربوطه واريز کنيد که اداره کل امور مالياتي بر اساس قانون بين دهياريها و شهرداريها تقسيم و واريز نمايد تا شهرداران عزيز بتوانند خدمات بيشتري ارائه نمايند و همچنين با واريز بموقع ۱ درصد سهم بخش سلامت هم به دست نيازمندان خود خواهد رسيد که بتوانند به بيماران خدمات ارائه نمايند.

از شهرداران عزيز استان خصوصاً شهرداري اصفهان که الحمدا… شهر اصفهان به کارگاهي براي سازندگي تبديل شده درخواست مي نمايم حالا که تکيه بر درآمدهاي ارزش افزوده است پروژه هايي که از محل درآمد ارزش افزوده در حال انجام است به مردم معرفي نمايند پروژه هايي به نام ماليات نامگذاري کنند که مردم بدانند و آثارش را ببينند و مردم عزيز رغبت بيشتري نشان دهند و مردم نيز بر وصول کنندگان ماليات بر ارزش افزوده نظارت خواهند کرد که آيا از کسي که جنسي را خريده اند و بابت آن ۹درصد ارزش افزوده گرفته اند واريز کرده است يا خير؟… عرايضم را به پايان مي رسانم با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد